Jednou za čas ve vývoji lidstva přijde doba, kdy všichni dostanou pocit, že se v historii něco dělalo lépe, než dnes. Příkladem může být celý klasicismus a renesance, ale zůstaňme tam, kde to známe - v kuchyni. Co stojí za opětovnou popularitou litinového nádobí?
Takže se ptáme - je to znovu fascinace historií a klasikou, které si idealizujeme a přisuzujeme jim bezchybnost, nebo je v litině schované opravdu něco extra? Budete se divit, ale od každého je v tom část.
Litina v historii
Vždy, když mají lidé pocit, že současnost stojí za starou bačkoru, zamilují se do historie. Na tom není nic špatného. Litinové nádobí znaly naše babičky a historie litiny sahá ještě mnohem dál. Jako masivní kus oceli, která dobře snáší, akumuluje a vyzařuje teplo, je litina přítomná v konstrukci všech krbů, kamen a topení, kam až paměť sahá. Litinové pláty zdobí horní plochu pecí v každé chalupě, a ne proto, že by byly hezké.
Co je to litina?
Při tavení železa do tekuté formy se používá uhlí (koks) ze kterého si výsledná tavenina bere uhlík, který při tuhnutí ovlivňuje strukturu oceli a její další vlastnosti. Podle obsahu uhlíku se typy ocelí liší a litina typem oceli s vysokým obsahem uhlíku.
Odléváním do forem z litiny po generace vyrábíme všechno, co ze své povahy musí být masivní, pevné a vysoce odolné.
Litina v kuchyni
- Litina perfektně snáší vysoké teploty. Například pečení masa naprudko vyžaduje rozpálenou pánev a to s teflonkou neuděláte.
- Litina je mimořádně odolná proti změnám tepla. To souvisí s prvním bodem. Některé pánve se při přehřátí trvale vyboulí a pak je můžete vyhodit.
- Litina perfektně akumuluje teplo. Nestane se, že by po vložení studeného masa z lednice vznikla chladná místa, která komplikují rovnoměrné propečení.
- Litina skvěle vyzařuje teplo. Fyzika na to má fyzikální veličinu, jmenuje se emisivita. Litina předehřátá na dostatečnou teplotu intenzivně sálá, víc, než ostatní materiály v kuchyni.
- Pro ty, co se chtějí vyhnout jakýmkoliv syntetickým látkám je litina ideální, protože obsahuje jenom železo a trochu uhlíku.
Žádné komentáře:
Okomentovat